Г. Сковорода

2.2_skovoroda.gifТворчість видатного українського мислителя-гуманіста, письменника, просвітителя Г. Сковороди є яскравою сторінкою у житті нашого народу. У його творах відобразилися світогляд, спосіб мислення, жива душа українців.

У своїх творах Г. Сковорода оспівував природу України, працьовитих людей, висміював панівну верхівку; проголошував людину та її волю найвищою цінністю; розвинув ідеї демократизму та гуманізму, єднання людини з природою; вніс у літературу нові теми й образи. На думку письменника-філософа, джерело справжнього щастя – це творча праця за природними нахилами; істинна сутність людини — у працелюбстві, у пошуках шляху до «всенародного щастя».

Відома збірка ліричних поезій «Сад божественних пісень» вміщує 30 творів таких жанрів: пейзажні вірші, романси,  панегірики, оди, пісні.

У вірші «Всякому місту — звичай і права» письменник виступає проти соціальної несправедливості, бюрократичної системи, яка існує і принижує людську гідність.

Григорій Сковорода не лише талановитий поет-лірик, а й видатний байкар

у майже всі його байки — це зображення глибокої істини в простих життєвих сюжетах за допомогою сатири.

Філософ  завжди вважав, що кожна людина повинна працювати за своїми здібностями, наголошував, що нема нічого гіршого, ніж хворіти думками. А найкращими ліками проти цієї хвороби є «сродна праця». Мислитель закликає людей пізнавати самих себе, адже шлях до щастя лежить через самопізнання своїх здібностей і нахилів до певного виду діяльності.

Важливим є положення Сковороди про корисність і почесність будь-якої праці, професії, головне, щоб вона відповідала покликанню людини і приносила користь суспільству. Успіх у діяльності людини зумовлений не лише її здібностями, а й такими якостями, як працьовитість, терплячість, вміння володіти собою, поміркованість, доброчесність, справедливість, доброзичливість, вдячність, бадьорість духу, а також гуманізм та милосердя.

 

 

Тести для підготовки

1  Г. Сковорода ЗНО

2. Григорій Сковорода. Вірші «Всякому місту звичай і права», «De libertate». Байка «Бджола і Шершень» 

3. Всякому місту звичай і права. Григорій Сковорода

4. UkrTesti  « Українська література » Сковорода Григорій

 

 

Слухаємо онлайн

1. Григорій Сковорода

 

 

 

Читаємо онлайн

1. Григорій Сковорода. Твори для підготовки до ЗНО   

2. Сковорода "Бджола і Шершень", "Де лібертате", "Всякому місту - звичай і права".          

3. Підготовка до ЗНО

 

 

Список використаних джерел

1. Освітній проект « На урок» [Електронний ресурс]

2. Тексти  ЗНО. [Електронний   ресурс]  

3. Українська  мова та  література  підготовка до ЗНО і не тільки [Електронний   ресурс] 

4. UkrTesti  «Українська література » Сковорода Григорій [Електронний   ресурс]