О. Гончар

2.18_gonchar.gifУкраїнський письменник, громадський діяч, нагороджений званням Герой України. У горезвісну систему письменник не вписувався ніколи. Навіть сам факт ведення ним фронтових щоденників є показовим. На час Другої світової війни переважна більшість фронтовиків підкорялася наказам влади. Особистий наказ Сталіна забороняв солдатам, котрі перебувають на передовій лінії фронту, вести щоденники або будь-які інші особисті записи, на порушника чекав військовий трибунал. Фронтові спогади письменника потім увійшли в сюжет його роману «Прапороносці».

Перший сильний удар з боку цензури і радянської критики чекав письменника ще після публікації його твору «Модри Камінь», новела з’явилася в друкованому вигляді до «Прапороносців». У сюжеті оповідання йдеться про почуття, яке спалахнуло між радянським солдатом-визволителем і громадянкою Словаччини, дівчиною Терезою. Можливість появи такого почуття цензура категорично заперечувала.

Дещо змінилася ситуація після публікації роману «Собор». У головному негативному персонажі твору один з вищих партійних чиновників впізнав себе. На довгі 20 років після першого видання роман виявився під забороною. У романі письменник висловив свої найглибші прагнення. Відновлення Михайлівського золотоверхого собору для Гончара було питанням принципово важливим. Нове життя для храму літератор розцінював як передумову до єднання українського народу. Думка про пробудження національної самосвідомості червоною ниткою проходить через усю творчість письменника.

 

 

Тести для підготовки

1. Олесь Гончар. Завдання за темою з української мови та літератури

2. Олесь Гончар. Українська література. Тестові завдання. Підготовка до ЗНО

3. Підготовка до ЗНО. Олесь Гончар

4. Тематичні тести ЗНО "Олесь Гончар"  

  

 

Слухаємо онлайн

1. Олесь Гончар. Роль у духовному відродженні нації

2. Онлайн урок ЗНО. Українська мова та література №23. Олесь Гончар. Шістдесятники

3. Олесь Гончар «Модри Камень». Переказ та аналіз твору

4. Нове в ЗНО. Українська література. Олесь Гончар - Залізний острів (з роману Тронка)

 

Читаємо онлайн

1. Олесь Гончар «Собор»

2. О. Гончар «Щоденники том 1»

3. «Модри Камень» Олесь Гончар

 

Список використаних джерел

1. Бібліотека української літератури [Електронний ресурс]

2. Всеосвіта [Електронний ресурс]

3. Українська  мова  та  література, підготовка до ЗНО і не тільки  [ Електронний ресурс]

4. «Видавництво ранок»

5. Тексти  ЗНО [Електронний   ресурс]