Чи буває депресія у дітей?
Беззаперечно, депресія і неврози у дітей та підлітків бувають часто. Спробуємо розібратися в причинах цього стану.
Чомусь ми звикли вважати, що депресія – це доля дорослих людей. Якщо раптом людина починає відчувати незрозумілу тугу, слабкість, тривогу, можемо з ходу поставити діагноз.
Виявляється, і діти можуть страждати цим захворюванням…
Фахівці відзначають такий стан навіть у немовлят. Самий перший досвід депресій діти набувають у період з 6 місяців до 1,5 років. Це найчастіше відбувається через те, що мама починає дитини підгодовувати, поступово відучуючи від грудей, а то і в зв’язку з виходом на роботу, доручаючи малюка бабусі або няні. У цей час для боротьби з депресією можна порадити тільки одне – якомога частіше і більш якісно спілкуватися зі своєю дитиною.
У такому віці хвороба визначити досить важко, тут може допомогти тільки фахівець. Чому ж таке відбувається? Все це випливає з того, що маленьку дитину батьки не сприймають розумною людиною, вважають його занадто маленьким і не розуміє ситуацію. З цього випливає, що причиною настільки ранній депресії стають самі батьки, неуважно відносяться до своїх дітей.
У міру того, як дорослішає дитина, депресивний стан виявити стає набагато легше, тому що симптоми вже видно неозброєним оком: це і апатичність, і небажання контактувати з людьми, і байдужість до навколишнього світу.
Тут вже причини захворювання дещо інші.
Для учня депресія може виражатися у неможливості зберігати високу концентрацію уваги, появі проблем з пам’яттю, починаються проблеми з успішністю.
Дітей, які страждають депресією, можна умовно розділити на три групи:
- учні, які можуть нагрубіянити вчителю, конфліктувати з однокласниками, не дотримуються дисципліни на уроці, стають некерованими. У таких дітей невиправдано завищена самооцінка;
- учні, які, в принципі, справляються з навчальним матеріалом, але раптово можуть змінити свою поведінку, стають апатичними, поринають у свій внутрішній світ. Відбувається це в результаті того, що нервова система дитини не витримує колосальної навчального навантаження або емоційного перенапруження;
- іноді буває так, що зовнішнє благополуччя (відмінне навчання, хорошу поведінку) маскує собою внутрішній розлад. Такі школярі бояться вийти до дошки, добре вивчений урок розповідають невиразно, дуже емоційно реагують на найменшу критику на свою адресу. Поступово страх неготовності до уроків, до суворого вчителя переростає в небажання ходити в школу.
У підлітків депресія спостерігається, здебільшого, у відхиленні норм поведінки: дитина стає агресивною, грубою по відношенню до всіх, часто бувають істерики з будь-якого, навіть незначного, приводу. Поштовхом до початку захворювання може послужити будь-який стрес. На погляд дорослого, перше кохання, іспити, конфлікти з друзями або вчителями, здадуться несуттєвими, а для підлітка можуть виявитися згубними.
У жодному разі не можна грубо втручатися у справи дитини, висміювати, робити поспішні висновки, інакше це може призвести до трагічних наслідків. Щоб уникнути хвороби, батькам потрібно просто любити свою дитину без всяких умовностей, не соромитися показувати свою прихильність, бути уважним до його проблем.
Атмосфера вдома має бути доброзичливою для дитини, щоб хотілося завжди повертатися туди, де тебе люблять і поважають, прислухаються до твоєї думки. Рідний дім – це оплот усього життя, місце, де можна сховатися від проблем і негараздів.
На щастя, депресія лікується, але до чого боротьба з нею, якщо можна дотримуватися профілактичні заходи, які до того ж не так і складні. Потрібно всього лише, дотримуючись рекомендацій лікарів, підтримувати нервову систему дітей вітамінами і організувати повноцінне харчування, багате білком. Природно, що в профілактиці та лікуванні депресії у дітей чільна роль належить батькам. Потрібно цінувати спілкування з дитиною, прислухатися до її думки і порад, зігрівати своєю любов’ю, допомагати у вирішенні проблем. Одним словом, зробити все, щоб дитина відчула себе повноцінною особистістю, навчилася жити в злагоді з собою та навколишнім світом. Депресія і нервози у дітей та підлітків – справа, як кажуть лікарі, поправима, але краще запобігти цьому вже на самій ранній стадії.
Як вийти з депресії?
Депресія – страшне, загадкове, звичне і заїжджене слово. Скільки ще в нього епітетів? І що ж таке депресія насправді?
Почнемо з того, що депресія – це хворобливий стан, що характеризується негативним емоційним фоном і загальною пасивністю поведінки. Суб’єктивно людина в цьому стані переживає важкі, болісні переживання і емоції – пригніченість, тугу, відчай.
Різко знижені потягу, вольова активність, самооцінка. Характерно почуття провини за події минулого і відчуття безпорадності, безперспективності перед обличчям життєвих труднощів. Також при депресії спостерігаються зміни поведінки, такі як: сповільненість, безініціатівность, швидка втомлюваність, що призводить до різкого падіння продуктивності. Часто в стані депресії людини відвідують думки про самогубство.
Це не просто тривалий поганий настрій і лінь. Проте досить часто люди вдаються до цього слова, щоб виправдати свою пасивність, небажання що-небудь робити, змінювати своє життя. Іноді пасивність і відсутність сил дійсно пов’язані з накопиченої втомою і тоді це називається “синдромом хронічної втоми”. Так що, якщо ви виявили у себе деякі з цих симптомів, не варто відразу наклеювати на себе діагноз “депресії”.
Депресія погана і небезпечна тим, що настає поступово і непомітно для людини – це по-перше . По-друге – це прогресуюче захворювання, швидко переходить у хронічний стан. А хронічні стани, як відомо, можна тільки підтримувати на такому оптимальному рівні, щоб не відбувалося погіршення. На жаль, при цьому практично неможливо уникнути загострень, які виникають відразу ж, як тільки людина стикається з труднощами, перешкодами, які вимагають дієвих зусиль, зібраної волі та завзяття. Ефективно лікуються лише гострі стани. Депресія не проходить сама собою, і визначити її досить складно. Головне – вчасно звернутися за допомогою до фахівця, але:
Куди, як правило, звертається людина, коли зазнає занепаду сил, зниження працездатності, гнітючий стан, сексуальне безсилля, душевні муки і т. д.? Правильно, до лікаря. Дії лікаря теж заздалегідь відомі. Він випише Вам транквілізатори або антидепресанти. Перші пригнічують психічну активність, волю, бажання, сприйняття, викликають рівне стан “все по фігу” і бажання спати. Другі вимагають тривалого прийому і, дійсно, вирівнюють настрій. На перший погляд все просто – випив таблетку і “увійшов в норму”. Однак людини тут очікують неприємні сюрпризи: від таблеток потім страшно відмовлятися – раптом усе повернеться?
І як медик, і як психолог я знаю, що ліки іноді необхідні, але далеко не завжди. І бажано виходити з інтересів свого здоров’я. Медикаменти – найпростіший і найменш ефективний спосіб совладанія з хворобою. Є інший шлях. Необхідно розібратися в ситуації і проаналізувати причину виникнення хворобливого стану. Ви завжди встигнете вдатися до допомоги таблеток і прийти в стан “зомбі”. Важливо тільки пам’ятати – звідти немає дороги назад.
Отже, причина. Яка вона? Розлучення з коханою людиною, смерть близького, невдачі в бізнесі, нерозуміння Ваших устремлінь, образа і образа, самотність, невміння спілкуватися, відсутність сенсу життя, страхи? Або ж стан виникло з нічого?
Якщо причина пов’язана з почуттями, не поспішайте пити ліки, горілку і бігти до психіатра. Усвідомлення причини – це вже половина справи. Почніть з психолога. Він допоможе розібратися і з причинами, і з почуттями, і з подальшими кроками. Він не буде давати Вам поради. Ви самі зрозумієте, що потрібно робити, коли позбудетеся від важких відчуттів, тому що в результаті емоційної розрядки включається Пошукова система мозку.
У нас тому так повільно приживається психологічна допомога, що наш менталітет припускає спілкування один з одним, “перемивання” ситуацій і “кісток” ворогам. Все це дуже добре, але друзі, з якими Ви ділитеся, теж можуть впасти до тями і дати хибні поради. При такому спілкуванні порушується Ваша безпека, так як людина може розповісти про це комусь ще, нехотя або спеціально нашкодити, ; влізти в Ваші стосунки з кращих спонукань, словом, порушити Ваші права і територію.
Психолог же – особа незацікавленої і тому зможе об’єктивно оцінити ситуацію. Він пов’язаний правилами професійної етики, а отже, гарантує Вам безпеку і анонімність, конфіденційність та професіоналізм. Завдання психолога – не критикувати Вас, не оцінювати, не відмовляти, не наполягати на своїй точці зору. Він не буде шантажувати дружбою і маніпулювати. Психолог допоможе Вам виробити стратегію поведінки у відповідності з Вашими інтересами, потребами і бажаннями, з урахуванням Ваших можливостей, особливостей, ресурсів.
Як ми вже говорили раніше, часто причиною тяжкого стану буває власну бездіяльність, але коли людина цього не знає, то починає оцінювати себе як невдаху, нікчемного людини. Самооцінка знижується до такого ступеня, що будь-які дії здаються безглуздими, і він ще більше входить у “штопор”. Чи можуть допомогти в такому стані ліки? Звичайно, ні. У подібній ситуації може допомогти тільки особистісна робота через консультації з психологом, участь у різних тренінгах особистісного зростання, психосоматичних тренінгах, тому що необхідно подивитися на себе і своє життя як на головну цінність. Подивитись об’єктивно, розібрати і визначити свої сильні і слабкі сторони. Це потрібно для того, щоб сильні сторони використовувати в житті для поліпшення її якості, а слабкі розвивати. Потрібно розібратися, чи дійсно Ви доклали всіх можливих зусиль для досягнення мети (або поліпшення та збереження відносин) або ж здалися завчасно.
А може, Ви займалися не своєю справою? Може, Ваші бажання і Ваші здібності відносяться до іншій сфері діяльності? Може, це було не Ваше бажання, а бажання батьків або стереотип престижної діяльності? Може, ті відносини, які Ви оплакує, вже віджили себе, принесли Вам необхідний досвід і закінчилися? Скажіть їм спасибі і йдіть далі, але тільки після того, як закінчиться горе, пов’язане з втратою.
Що б не відбувалося, пам’ятайте, що Ви головний Господар свого життя, тому що саме Ви робите вибір з усіх можливих варіантів, Ви вирішуєте бути щасливим або нещасним; бути успішним, багатим і здоровим або жити малоцікаво, нудно, болючим і бідною людиною. Ви можете вибрати “зомбовані” стан, а можете – відповідальність за своє життя і здоров’я. Успішність і радість не може бути пов’язана з хімічними субстанціями, вона залежить від вміння відпочивати і працювати, радіти і сумувати, від Ваших дій і роботи душі, від прагнення до гармонії у всьому. Не впадайте у відчай, а переборювати тяжкий стан заради себе, заради високої якості свого життя, дійте активніше за все, коли особливо важко. І тоді у Вашому житті не залишиться місця ліків, лікарням та лікарям.
7 порад учню
Порада перша і найтяжча.
Ніколи не намагайтеся отримати все і відразу. Пам’ятайте, що успіх – це насамперед праця. Не вірте красивим фільмам, де щоб досягти успіху досить бути вродливим чи багатим.
Порада друга – про любов.
Обов’язково зміни своє відношення до людей, які тебе оточують. Хочеш, щоб тебе любили люди – полюби їх сам. Подумай, чи подобаються особисто тобі егоїстичні, нетерпимі до чужих думок люди? То чому, якщо ти сааме такий, повинні любити тебе?
Порада третя – особлива.
Потрібно на деякий час забути, що ти особливий, не такий як всі. Запам’ятай, що про це знає лише твоя мама і ти сам.
Порада четверта – про найдорожче.
Полюби себе насамперед сам. Це не значить, що ти повинен любуватися собою в дзеркало. Просто стався з повагою до свого тіла, не отруюй його алкоголем та іншими ядами.
Порада п’ята – пріоритетна.
Не розпорошуй свої сили відразу у всіх напрямках. Вибери кілька важливих для тебе справ і наполегливо вдосконалюйся саме в них. Хоча спробувати себе в нових справах ніколи не завадить. Хтозна, можливо, саме там чекає на тебе успіх, сидить собі і жде, коли ж ти його віднайдеш.
Порада шоста – навчайся!
Навчайся все своє життя. Ніхто не заперечує, що ти і так багато знаєш та умієш.
Порада сьома і остання (по списку, а не по значенню!)
Отже, ти хочеш досягти успіху? То чого ж тоді чекаєш і витрачаєш свій дорогоцінний час? Давай, не сиди, пора уже щось зробити своїми руками.
10 правил здорового способу життя
Твоє здоров’я – чисте повітря, вода і їжа. Вставай вранці з радістю, лягай спати з посмішкою. Ти радієш, посміхаєшся – значить, ти здоровий.
Не лікуй хворобу, лікуй своє життя, живи за законами природи, розуму. Коли немає здоров’я, мовчить мудрість, не може розквітнути мистецтво, не грають сили, марне багатство і безсилий розум.
Що в себе включає поняття «здоровий спосіб життя»? Це спосіб життя окремої людини з метою профілактики хвороб і зміцнення здоров’я. Здоровий спосіб життя – це концепція життєдіяльності людини, спрямована на поліпшення і збереження здоров’я за допомогою відповідного харчування, фізичної підготовки, морального настрою, і, безумовно, відмови від шкідливих звичок.
З метою заохочення таких цілей лікарі розробили десять правил, які повинні підтримати здоров’я людства.
1. Більше руху. Привчайтеся до вправ, які передбачають активність для поліпшення роботи серця, зміцнення м’язів і кісткової тканини, позбавляють від стресу і підвищують витривалість.
2. Особливо важливий рух для дітей. Дитячий організм потребує 90 хвилинах фізичної активності щодня. Як мінімум 30 хвилин в день треба присвячувати аеробним вправам. Найкраще прищеплювати їм звичку здорового способу життя на власному прикладі. Пам’ятайте, що ожиріння є найбільш серйозною загрозою для здоров’я сучасних дітей та молоді.
3. Подбайте про безпеку ваших тренувань. Грайте з дітьми в безпечних місцях і уникайте травм. Всі активні види спорту повинні включати спеціальне захисне спорядження. Перед інтенсивним фізичним навантаженням тіло необхідно розігріти легкою розминкою.
4. Працюючи за комп’ютером, сидите прямо, тримайте правильну поставу, робіть перерви і періодично вставайте, щоб розім’ятися.
5. Будьте реалістами при постановці цілей при схудненні: якщо ви збираєтеся досягти хороших результатів занадто швидко, то заздалегідь налаштовуєте себе на поразку.
6. Заняття спортом вводьте поступово. Якщо ваш організм вже «забув», що таке фізкультура, то надмірні фізичні навантаження відразу можуть тільки нашкодити.
7. Вибирайте той вид спорту, який вам подобається, тоді ви з більшою ймовірністю будете займатися ним довше і на регулярній основі.
8. Попросіть про підтримку сім’ю, друзів, лікуючого лікаря – вони підкажуть вам додаткові стимули для досягнення успіхів.
9. Записуйте усі свої фізичні досягнення.
10. Досягнувши кожної поставленої мети, нагороджуйте себе. Але це має бути не смачненьке, а що-небудь корисне.
Куди звертатися по допомогу в разі проявів насильства
Якщо ви стали жертвою насилля, наступна інформація буде корисною для вас.
🔔ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ (ПОЛІЦІЯ)
Ви можете викликати поліцію за номером 102 або звернутися особисто до райвідділу та написати заяву.
📌Правоохоронці можуть, зокрема, винести кривднику терміновий заборонний припис, надати пораду щодо подальших дій та наявних надавачів послуг, а також скерувати вас (разом із дітьми) до убезпеченого притулку для постраждалих осіб.
☎️ГАРЯЧІ ЛІНІЇ ДЛЯ ПОСТРАЖДАЛИХ ВІД ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА
Урядовий контактний центр — 1547 (з мобільного або стаціонарного).
📌Інформаційна консультація, психологічна підтримка, реєстрація відповідного звернення до державних органів. Цілодобово і безкоштовно.
🔥НАЦІОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛІНІЯ З ПОПЕРЕДЖЕННЯ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА — 116 123 (з мобільного) або 0 800 500 335 (зі стаціонарного)
📌Цілодобово, безкоштовно, анонімно. Інформаційна, соціально-психологічна та юридична підтримка.
🏥ДЕННІ ЦЕНТРИ СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ
Денний центр — це місце, де постраждала від насильства особа може отримати допомогу тут і зараз протягом дня.
📌Завдання денного центру: надання комплексної соціально-психологічної і первинної правової допомоги постраждалим, організація та підтримка груп взаємодопомоги, семінарів і тренінгів, проведення соціально-психологічної роботи, інформування громади про права постраждалих осіб і соціальні послуги, які надаються денним центром.
🚑МОБІЛЬНІ БРИГАДИ СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ
Мобільні бригади соціально-психологічної допомоги надають допомогу та підтримку учасникам бойових дій в АТО/ООС та членам їхніх родин у Київській та Миколаївській області.
🏢МЕДИЧНІ УСТАНОВИ
Якщо ви зазнали фізичного чи сексуального насильства, зверніться до лікаря для отримання медичної допомоги та документування в медичній картці ознак того, що з вами сталося. Надалі це допоможе притягнути кривдника до відповідальності, якщо ви звернетеся до правоохоронних органів.
🏫ДЕПАРТАМЕНТ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ | УПОВНОВАЖЕНА ОСОБА (КООРДИНАТОР) З ПИТАНЬ ЗАПОБІГАННЯ ТА ПРОТИДІЇ НАСИЛЬСТВУ
Тут приймуть заяву про вчинення у вашій сім’ї насильства та скерують вас для отримання необхідної допомоги.
👨👩👦ЦЕНТРИ СОЦІАЛЬНИХ СЛУЖБ ДЛЯ СІМ’Ї, ДІТЕЙ ТА МОЛОДІ
У центрі соціальних служб ви зможете отримати необхідні юридичні, психологічні, соціальні послуги та консультації.
📌Якщо через загрозу насильства вам немає де жити, то можуть допомогти вирішити питання з місцем перебування (наприклад, скерують до притулку для постраждалих від домашнього насильства).
👧🏻СЛУЖБА У СПРАВАХ ДІТЕЙ
Якщо у вашій сім’ї є діти, вони так само або страждають від насильства, або є його свідками. Відповідна служба втрутиться в ситуацію та захистить права дітей.
🧑🏻⚖️СУД
Залежно від ступеню тяжкості насильства суд, зокрема, може до пів року обмежити доступ кривдника до вас та ваших дітей, а також скерувати його до проходження спеціальної програми, спрямованої на змінення його поведінки в сім’ї.
🙏Ви також можете отримати психологічну допомогу, залишивши свій запит та коротку заявку через сайт tellme.com.ua.
Інтернет-платформа психологічної допомоги «Розкажи мені» працює цілодобово. Консультації проводяться БЕЗКОШТОВНО в режимі онлайн.
«Скажи чесно, як ти?»
10 жовтня 2022 року, у День ментального здоров’я за підтримки першої леді Олени Зеленської в Україні розпочалася інформаційна кампанія «Скажи чесно, як ти?», що має на меті допомогти громадянам подолати стрес і тривожність.
Пропоную номери «гарячих ліній», на які можна звернутися для отримання безоплатної психологічної допомоги:
лінія Національної психологічної асоціації 0 800 100 102 (з 10:00 до 20:00 щодня);
урядова лінія 1547 (цілодобово);
лінія міжнародної гуманітарної організації «Людина в біді» 0 800 210 160 (цілодобово);
Київський міський центр психолого-психіатричної допомоги при станах душевної кризи 044 456 17 02, 044 456 17 25 (цілодобово);
лінія емоційної підтримки МОМ 0 800 211 444 (з 10:00 до 20:00 щодня);
лінія запобігання самогубствам Lifeline Ukraine 7333 (цілодобово);
лінія кризової допомоги та підтримки Українського ветеранського фонду при Міністерстві у справах ветеранів 0 800 33 20 29 (цілодобово);
національна гаряча лінія із запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації ГО «Ла Страда-Україна» 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного, цілодобово).
Діти, молодь, батьки та вчителі також можуть звертатися по допомогу до експертів проєкту психологічної підтримки «Поруч», корисну інформацію також розміщено на платформі «Спільно».
Заходи до Дня ментального здоровʼя реалізуються за підтримки Міністерства охорони здоровʼя, Всесвітньої організації охорони здоров’я, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та є частиною Всесвітнього дня ментального здоровʼя.
Нагадаємо, МОН презентує Екосистему психологічної допомоги у сфері освіти.
Поради для учнів під час дистанційного навчання
Навчання вдома або дистанційно з будь-якого іншого місця може бути дуже ефективним, головне – самоорганізація. Прості поради допоможуть впоратися з великим обсягом роботи і навіть навчитися отримувати задоволення від занять.
Батькам можна їх роздрукувати та закріпити для нагадування в місті, яке організоване як робоче для дитини.
🔰 1. Скласти чіткий розклад/режим.
Продовжуй вставати приблизно в той самий час та навчатися за звичним графіком: дзвінок, урок, перерва. А відсипатися будеш, як завжди – у вихідні. Звичайно, вдома ти сам керуєш своїм розпорядком, але пам’ятай: щоб досягнути успіху, умови навчання повинні бути приблизно як і в школі.
🔰 2. Організувати робочу зону.
Перед початком заняття захистіться від усього, що вас відволікатиме. Якщо немає своєї кімнати, то хоча б свій куточок + навушники. Де будуть ТІЛЬКИ потрібні для конкретного уроку матеріали. Усі зайві предмети, що відвертають увагу, доцільно прибрати. Передусім – мобільний телефон, навіть якщо він на вібродзвінку, навіть якщо ви плануєте тільки відповідати на СМС. Телефон треба прибрати чимдалі й діставати тільки під час перерв. Також слід створити навколо себе зону тиші й спокою.
🔰 3. Організувати форму.
Ви не повинні сидіти в піжамі, оскільки навчаєтеся вдома. Буде значно простіше надіти на себе «роль учня» і переключитися на заняття, якщо будете одягнені у відповідний одяг. Це якась уніформа, що допомагає не забувати, де ти і що ти робиш.
🔰 4. Фізіологічні потреби.
Під час заняття вам, звичайно, захочеться пити – адже інтенсивна розумова діяльність викликає спрагу. Заздалегідь потурбуйтеся про запас свого улюбленого напою або ще краще – води. Уникайте енергетичних напоїв, якщо ваша мета – саме заняття. Перекус теж має бути приготований заздалегідь: проста і поживна їжа, наприклад, фрукти чи овочі. Уникайте їсти тільки солодке, залиште шоколадному батончику роль десерту – тоді й настрій підвищиться, і з травленням все буде гаразд.
Зручний одяг, що не стримує рухів, комфортна температура в кімнаті – усе це теж дуже важливо. Пам’ятайте про провітрювання кімнати, в якій займаєтесь (брак кисню спричиняє погіршення засвоєння матеріалу).
🔰 5. Робіть перерви.
Під час занять, якщо вони тривають понад годину, робіть заплановані перерви: після кожних 35-40 хвилин перемикайтеся на щось інше. Краще за все походити, порухатися, можна зарядитися позитивними емоціями від спілкування з друзями (ось тут і виручить телефон), подивитися коротке відео, перекусити. Довше, ніж на 20 хвилин, відволікатися не варто – адже так можна і забути про головну мету.
Звичайно, це не всі корисні поради, але найголовніші, які допоможуть під час дистанційного навчання впоратися з будь-яким обсягом матеріалу.